Tiyatro yapımcısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir tiyatro yapımcısı (aynı zamanda canlı eğlence yapımcısı , tiyatro yapımcısı veya tiyatro yapımcısı ), bir tiyatro yapımının yaratılması, prodüksiyonu ve ekonomik değerlendirmesinin tüm yönlerini kapsamlı bir şekilde planlayan ve bunları yönetmekten sorumlu kişidir. Bu bağlamda tiyatro prodüksiyonu, dahil olmak üzere her türden sahne prodüksiyonları anlamına gelir. ayrıca opera, müzikal, gösteri, revü veya dans tiyatrosu gibi müzikal tiyatro. Tiyatro yapımcısının görev tanımı, müzik yapımcısının iş tanımı ile karıştırılmamalıdır, ancak bazı açılardan film yapımcısının işine benzer .

Tarihsel olarak, tiyatro yapımcısı aynı zamanda bir impresario olarak da anılıyordu . İngilizce konuşulan dünyada, bu terim bugün hala kullanılmaktadır.

Tiyatro yapımcısının faaliyeti

Tiyatro yapımcısı, yapım için yaratıcı ekibi bir araya getirir: Yazar, yönetmen , besteci , koreograf , set tasarımcısı , kostüm tasarımcısı , pervane ustası , ışık tasarımcısı , ses tasarımcısı . Yapımcı, sözleşmeli tüm oyuncuları, muhtemelen daha sonraki bir zamanda, sanatçıları veya toplulukları da imzalar . Seçmeleri veya Should döküm olması gerekli peşin , tiyatro yönetmeni düzenler ve yönetmenle bu buluşmanızı yönetir. Tiyatro yapımcısı genellikle yeni prodüksiyon için fikirlerin başlatıcısı ve kaynağıdır - bu nedenle tiyatroda materyal geliştirme, materyal seçimi ve yeni formatların yaratılmasında anahtar bir işleve sahiptir.

Bir sahne prodüksiyonunun prova aşaması
Bilet müzikali "Hair", Hamburg 1969
Son alkış müzik prodüksiyonu "Kediler", 2008

Provalardan performanslara kadar malzemenin geliştirilmesinden başlayan yaratıcı süreç, tiyatro yapımcısı tarafından yapılandırılır, koordine edilir, kontrol edilir ve izlenir, her zaman içerik eşliğinde. Bazen tiyatro yapımcıları, özellikle küçük yapımlar için aynı zamanda yönetmen olarak da görünürler.

Ticari tiyatro yapımcısı, aşağıdakiler dahil prodüksiyon için finansman sağlar: yatırımcılar edinerek, kamu tarafından sübvanse edilen bir ortamda çalışmamalı veya kendi fonları veya sponsorluk yoluyla finanse edilmemelidir. İngiltere ve ABD'de, tiyatro yapımlarının yatırımcılar tarafından dışarıdan finanse edilmesi olağandır, örneğin New York'taki Broadway veya West End of London'da bu, Almanca konuşulan ülkelerde bu güne kadar istisna olarak kalmıştır.

.

Tiyatro yapımcısı aynı zamanda tiyatro prodüksiyonundan yasal olarak sorumludur: Prodüksiyon başlamadan önce, herhangi bir performans hakkını, üçüncü şahısların diğer etkilenen haklarını ve prodüksiyon sırasında diğer yasal sorunları, genellikle hukuk danışmanı veya dış avukatlar. Bu kapsamda üretimi yasal olarak güvence altına alıyor.

vb. Ayrıca mekanlarda uluslararası pazarlama ve yerel basın çalışmaları.

Yapımın türüne bağlı olarak, tiyatro yapımcısı ayrıca tiyatroları kiralamaktan veya - tur sırasında - yerel organizatörler ve hizmet sağlayıcılarla yapılan sözleşmelerden ve bu ortakların yerel faaliyetlerini izlemekten sorumludur. Yeni yapımın mali başarısının önceden hesaplanması ve ilk döneminin buna göre ayarlanması gerektiğinden, özellikle tiyatroları kendiniz kiralamak yeni bir tiyatro prodüksiyonu için maliyetli ve riskli bir girişimdir. Çalışır ve bir tiyatro prodüksiyonu yetersiz kullanılırsa, bu nadiren finansal olarak hızlı bir şekilde zayıflamaz.

Bu aynı zamanda tiyatro yapımcısının başka bir göreviyle de sonuçlanır: bir prodüksiyonun uygun şekilde kapatılması ve sözleşmeye dayalı ilişkileri bulunan ilgili ortaklar ve aktörlerle ilgili işlem. Tiyatro prodüksiyonu, satış eksikliği nedeniyle finansal olarak uygun değilse veya uzun bir süre sonra oynanmışsa, yapımcı bunu erken bir aşamada tanımalı ve B. farklı bir şekilde veya zaman içinde farklı bir noktada değerlendirilecek veya gerekirse tamamen kaldırılacak. Finansal risk, tüm finansman kaynaklarını ve maliyetleri takip etmek zorunda olan tiyatro yapımcısı için genellikle yüksektir.

Gereksinimler

Cameron Mackintosh

Tiyatro yapımcısının özel konumu, sadece pazar bilgisi, sanatsal ve psikolojik duyarlılık, üstün yönetim becerileri, müzakere becerileri ve ticari ve yasal bilgi değil, aynı zamanda pazarlama ve uluslararası tiyatro pazarının sürekli gözlemlenmesi ve evde izleyici gelişimi konusunda büyük uzmanlık gerektirir. Market. Ek olarak, tiyatro yapımcısının ayrıca bir tiyatro yapımının tüm teknik ve lojistik yönleri hakkında bilgiye ihtiyacı vardır (sahne teknolojisi, set tasarımı, aydınlatma teknolojisi, ses teknolojisi, özel efektler). Sabit bir tiyatroya bağlı olmayan bağımsız tiyatro yapımcılarının da güçlü bir ortaklar, yatırımcılar ve gerekirse organizatör ağına ihtiyaçları vardır, bu da deneyimsiz veya genç tiyatro yapımcılarının bu mesleğe girmesini daha da zorlaştırır.

Tarihsel rol modelleri

Max Reinhardt
Sergei Pavlovich Djagilew
" adlı müzikalinde tiyatro yapımcısının rolünü ele aldı .

Ayrıca bakınız

Bireysel kanıt