Mobile Alliance'ı açın

) pazarlanabilir, birlikte çalışabilir dijital hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla mobil iletişim alanında hizmet ve ürün sağlayıcılar lider ve standart bir dünya çapında olarak kuran bir dernektir.

OMA, daha önce kendi kendine yeten kuruluşlar Açık Mobil Mimari Girişimi ve WAP Forumu'ndan Haziran 2002'de oluşturuldu. O zamandan beri, bireysel kuruluşlar Konum Birlikte Çalışabilirlik Forumu (LIF), SyncML girişimi, MMS Birlikte Çalışabilirlik Grubu (MMS-IOP), Kablosuz Köy, Mobil Oyun Birlikte Çalışabilirlik Forumu (MGIF) ve Mobil Kablosuz İnternet Forumu (MWIF) OMA'ya katıldı.

Organizasyon, mobil iletişim sektörünün tüm değer zincirinin en önemli temsilcileri ve Microsoft, Vodafone, Nokia ve IBM gibi ilgili endüstri dallarının en önemli temsilcilerinden oluşan yaklaşık 350 üyeden oluşuyor. Amaç, cihazların, yazılımların ve içeriğin birlikte çalışabilirliğini sağlamaktır. OMA, mümkün olan en geniş kapsamı elde etmek için kendi deyimiyle organizasyonunun açıklığına büyük önem vermektedir. OMA'nın ortakları şunları içerir: B. World Wide Web Konsorsiyumu. Aynı zamanda, yalnızca dijital haklar yönetimi standardı OMA DRM gibi açık standartların en iyi fikirlerin adil bir şekilde rekabet etmesini sağladığını düşünüyor.

Enstitü, La Jolla , California ( ABD ) merkezlidir . Örgütün şu anki başkanı Jari Alvinen'dir .

OMA veya öncülleri tarafından oluşturulan bazı standartlar:

Ürün:% s

Aşağıdakileri içeren bir dizi ürün vardır: B. Örneğin kablosuz güncellemeleri uygulamak için OMA-DM protokolü aracılığıyla uç cihazların uzaktan yönetimini etkinleştirin . Gibi ilk ürünler de var B. Bir OMA-DM sunucusunun işlevini OSGi ve TR- 069'un olanaklarıyla birleştiren ProSyst . OSGi can z. B. bir OMA-DM istemcisinin kendisinin ve diğer - muhtemelen ücretlendirilebilir - (katma değerli) hizmetlerin dinamik olarak kurulup yönetilebildiği terminal üzerindeki çerçeveyi oluşturan hizmet odaklı bir mimari (SOA) olarak hizmet etmek . Cihaz yazılımının artımlı güncellemelerinin mümkün olması gerekiyorsa veya OMA DM'nin uzaktan bakım seçenekleri yeterli değilse, bu özellikle ilginçtir.