Dijital Uydu Ekipman Kontrolü

DiSEqC anahtarı

Dijital Uydu Ekipman Kontrolü , kısaca DiSEqC [

], uydu alım sistemlerinin bina kablolamasında ( uydu blok dağıtımı veya Unicable teknolojisi) kullanılan bir dijital kontrol sinyali teknolojisini açıklar . DiSEqC kontrol sinyalleri, uydu alımı için 14/18 volt ve 22 kHz kontrol sinyallerine kıyasla daha geniş bir fonksiyon yelpazesine olanak tanır.

Tarih

adı verilen ) gerekliydi. Alternatif olarak, her uydu blok seviyesi için ayrı (yani iki ayrı) koaksiyel kablo döşemek de yaygın bir uygulamaydı.
  • Marconi-LNB: O zamanlar, İngiliz Astra programlarını almak için İngiliz donanım mağazalarında
    kendin yap
    montajı için uydu alım sistemleri ortaya çıktı . Bunlar, sadece LNB besleme voltajını değiştirerek polarizasyon geçişini gerçekleştirdi; Alıcı sistemlerin kurulumunu kolaylaştıran ayrı kontrol hatlarına gerek yoktu.
  • Eutelsat ve DiSEqC standardı: Üst frekans bandının devreye girmesinden sonra, tek bir alıcı ile başka hiçbir ikinci uydu alınamadı. Ancak, Eutelsat ayrıca Alman evlerine doğrudan uydu sinyalleri sağlamak istediğinden, birkaç uydu çanağını kontrol etmek için yeni alıcılarda ek anahtarlama seçeneklerinin uygulanması gerekiyordu. Bu amaçla Eutelsat, 1990'ların başında Philips ile işbirliği içinde DiSEqC standardını geliştirdi .

DiSEqC ayrıca bahsedilen ilk iki analog kriteri dijital olarak değiştirmek için seçenekleri de tanımlar. Entegre DiSEqC teknolojisine sahip uydu alım sistemleri bu nedenle gelecekte LNB besleme voltajını değiştirmekten vazgeçebilir. Bunun tersine, iki uydu konumu arasında geçiş yapmak için ton patlaması adı verilen ve bir bayt uzunluğundaki DiSEqC komutuna benzeyen ve bu nedenle genellikle kesin olmayan bir şekilde basit bir baytlık DiSEqC veya mini-DiSEqC olarak adlandırılan analog bir karşılık vardır. Aşağıdaki tablo mantıksal olarak eşdeğer kriterleri gösterir:

Analog kriter DiSEqC kriteri koşullar
22 kHz sürekli ton DiSEqC v1.0 teyp Düşük bant veya yüksek bant
LNB besleme gerilimi DiSEqC v1.0 polarizasyonu yatay veya dikey (veya saat yönünün tersine veya saat yönünde)
Ses patlaması DiSEqC v1.0 konumu A veya b

DiSEqC kullanılarak karmaşık kontrol komutları alıcıdan LNB'ye iletilebilir; DiSEqC, Sat blok dağıtımına alternatif olan bir SAT IF dağıtım teknolojisinin (Unicable) temelidir.

Ekim 2011'de Federal Adalet Divanı, SuperSat şirketinin Federal Patent Mahkemesi (AktZ .: X ZR 94/09) önündeki DiSEqC prosedürü için patent taleplerinin silinmesine karşı yaptığı itirazı reddetmiştir.

teknoloji

DiSEqC, herkes için açık, lisanssız bir endüstri standardıdır. DiSEqC anahtarlama komutları, dijital olarak kodlanmış veri kelimeleri olarak seri olarak iletilir. DiSEqC veri word'ü bir başlangıç ​​baytı, bir adres baytı ve bir komut baytından oluşur ve ardından ek bir veri baytı gelebilir. Sözcükler, mevcut 22 kHz anahtarlama sinyalini açıp kapatarak (modülasyon) iletilir. DiSEqC'yi kullanabilmek için tüm aktif bileşenlerin teknik olarak tasarlanmış olması gerekir. Veri iletiminin bütünlüğü, iletilen her bayttan sonra bir eşlik biti ile sağlanır. DiSEqC 1.x versiyonunda tek yönlüdür (yalnızca alıcıdan fonksiyonel kısma komutlar), 2.x versiyonunda ise çift yönlüdür. Sürüm numarası, işlevlerin kapsamını gösterir:

  • v1.0, dört uydu konumu, iki bant (düşük, yüksek) ve iki polarizasyon (yatay, dikey), yani toplam 16 anahtarlama durumu için anahtarlama işlemleri sunar. Uydu konumları için dört durum, sırasıyla A veya B durumunu alabilen iki kriter konumu ve seçeneğin birleşiminden kaynaklanır. Bahsedilen kombinasyonlar bu nedenle PosAOptA, PosBOptA, PosAOptB ve PosBOptB olarak adlandırılır; Bununla birlikte, daha yaygın olanı, 1'den 4'e kadar olan sayılar veya A'dan D'ye kadar olan harflerdir.
  • v1.2: rotor kontrolü için ek seçenek; v1.0 ve v1.1 ile aşağı doğru uyumlu değildir, ancak v1.2'ye sahip hemen hemen tüm alıcılar pratikte v1.0'ı destekler
  • v2.x: ilişkili v1.x'in anahtarlama durumları ile çift yönlü iletişim (genel olarak varsayıldığı gibi otomatik olarak v1.1 ve v1.2 içermez)
  • v3.0: ek programlama seçenekleri (hala yaygın olarak kullanılmamaktadır, ancak bu standartla, çok sayıda ZF seviyesini yeniden kablolama ve pahalı ana uç istasyonları olmadan birbiriyle birleştirmek için bağımsız Unicable tek kablolu sistemler sorunsuz bir şekilde uygulanabilir )

Birkaç sürüm numarasının veya ton patlamalarının komutlarını anlayan çoklu protokol anahtarları vardır. Ya her zaman desteklenen tüm komutlara tepki verirler ya da sürüm veya kriter seçilebilir. İkincisi, anahtardaki bir kaydırıcı kullanılarak veya bir programlayıcı kullanılarak yapılır . Girişe bir rotor bağlanacağı için v1.2 komutlarını alırken belirli bir girişi etkinleştiren ve komutu ileten anahtarlar da vardır.

Basamaklı DiSEqC anahtarları, alıcıya daha yakın anahtarların, alıcıdan uzaktaki anahtarların kontrol edileceği kriterlere yanıt vermemesi durumunda temel olarak mümkündür. Dört bağlantı noktalı bir v1.0 anahtarı yerine, ikisi bir ve biri diğer v1.0 ölçütüne yanıt veren üç iki bağlantı noktalı anahtar kullanılabilir. Alıcı tarafından destekleniyorsa, farklı versiyonlardaki anahtarlar da birleştirilebilir.

Uyumluluk tablosu

1.0 anahtarı
2.0 anahtarı
1.1 Anahtar
2.1 Anahtar
1.2 motor
2.2 motor
1.0 Alıcı
2.0 Alıcı
Evet Hayır Hayır
1.1 Alıcı
2.1 Alıcı
Evet Evet Hayır
1.2 Alıcı
2.2 Alıcı
Evet Hayır Evet

Ayrıca bakınız

Bireysel kanıt