Alman Romantik Müzesi

Alman Romantik Müzesi, Goethehöfe ile Volksbühne ve Goethe Evi arasında
geniş el yazmaları, mektupları ve resimleri koleksiyonu, eskisinden daha fazla kamuya açık hale getirildi.

Öykü

Börsenverein taşındığında, Großer Hirschgraben 17-21 adresindeki boş arsayı Romantik Müze için kullanma fırsatı doğdu . Goethe Evi'ndeki Goethe Müzesi, yeni müzeye entegre edilecek.

2013 yılının başında Frankfurt şehrinin şaşırtıcı bir şekilde bağışçıların çemberinden ayrıldığı öğrenildiğinde, sanat tüccarı Karsten Greve , planlanan yeni Alman Romantik Müzesi'nin genişletilmesi için bir milyon avro bağışladı . O zamandan beri, edebiyat müzesinin inşası için bağış girişiminin lokomotifi oldu, böylece müzenin finansmanı güvence altına alındı.

Proje, sekiz milyonu Hessen Eyaleti ve Federal Almanya Cumhuriyeti'nden sağlanan hibelerle güvence altına alınan 16 milyon Euro'luk bir finansman gerektiriyor . Hochstift'in sekiz milyonu kendisi finanse etmesi gerekiyor.

Ekim 2013'te ilan edilen Goethehöfe adlı mimari yarışmaya 15 ofis davet edildi. Jüri, Haziran 2014'te üç ikincilik ödülü verdi ve kazananlardan nihai karardan sonraki iki ay içinde tasarımlarını geliştirmelerini istedi. Federal hibeler, planlamanın hızlı uygulanmasına bağlı olduğundan, jüri yarışmayı yeniden ilan etmemeye karar verdi.

Projenin temel atma töreni 13 Haziran 2016'da gerçekleşti. 11 Eylül 2017'de Romantik Müze'nin tepe tamamlama töreni yapıldı . Alman Romantik Müzesi'ne ek olarak, tüm inşaat projesi bir şehir içi konut kompleksi, geniş bir avlu ve Fliegende Volksbühne için bir mekan içeriyor. Müzenin açılışı aslen Ağustos 2019 için planlanmıştı, ancak yıkım çalışmalarıyla ilgili beklenmedik zorluklar ve ilgili iki inşaat şirketinin iflası nedeniyle ertelendi. 14 Eylül 2021'deki yeni açılış tarihi için, cephede sanatçı Robert Seidel tarafından yapılan ve Caspar David Friedrich'in resimlerini kalıcı olarak gösteren bir ışık projeksiyonu vardı; sergi aynı zamanda zamanın karanlık yüzünü de göstermek istiyor. Yeni tasarlanan iç avluda bir bahçe büyüyor.

Goethehöfe

Alman Romantik Müzesi ve Goethehöfe'nin Haziran 2018'de, Ana Kule'den Goethehaus'un yanında inşaat alanı.

Yeni yapının bir parçası olarak, yaklaşık 50 metre kenar uzunluğuna sahip kareye yakın arsa üzerinde bir iç avlu etrafında yaklaşık 3000 metrekare yaşam alanı oluşturuldu. Projenin bir kısmı Cantate Hall'un listelenmiş restorasyonuydu . 1953'ten 1957'ye kadar Wilhelm Massing'in planlarına göre ve Alman kitap ticaret derneğinin koltuğu ile inşa edilmiştir . Her yıl Paskalya'dan sonraki 4. Pazar günü kantata gitmek kitapçılar arasında bir gelenekti . Bu geleneğin anısına salona Kantat Salonu adı verildi. 1950'ler ve 1960'larda Paul Celan , Theodor W. Adorno ve Samuel Beckett gibi yazarlarla etkinlikler burada gerçekleşti. 1970'lerin başında ilgili sinema "Lupe 2" salonuna girdi. Frankfurt Volkstheater , 1975'ten 2013'te kapatılana kadar burada oynadı ve o zamandan beri Michael Quast tarafından kurulan Fliegende Volksbühne Frankfurt , inşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra burada kalıcı bir mekan verildi.

 Müzesi - Resim, video ve ses dosyalarının toplanması

Bireysel kanıt

 1. Alman Romantik Müzesi. "Tarihi bir fırsatın gerçekleştirilmesi". İçinde: Journal Frankfurt . 27 Ağustos 2021, 27 Ağustos 2021'de
  erişildi
  .
 2. Evde deneyin . fr-online.de, 10 Eylül 2013; 21 Şubat 2016'da erişildi
 3. Federal hükümet Frankfurt Romantik Müzesi için para sözü verdi. Yeni bina güvence altına alındı. İçinde: faz.net. 14 Kasım 2014,
  13 Mart 2015'te erişildi
  .
 4. Romantik Müze Kararı. Hibrit olur. İçinde: faz.net. 26 Eylül 2014,
  Erişim Tarihi: 13 Mart 2015
  .
 5. Alman Romantik Müzesi için temel atma töreni. İçinde: deutsches-romantik-museum.de.
  20 Haziran 2016'da alındı
  .
 6. Alman Romantik Müzesi, tamamlama törenini kutluyor. İçinde: top-magazin-frankfurt.de.
  11 Eylül 2017'de alındı
  .